Počet výsledků: 19

Otevřít filtraci

Hrudní páteř je druhý z pěti oddílů páteře (počítáno odshora). Hrudní páteř je tvořena dvanácti hrudními obratli, které jsou označovány (shora dolů) zkratkami Th1 až Th12. Pro zdravou hrudní páteř je typická mírná hrudní kyfóza. Viz také páteř, krční páteř, bederní páteř, kost křížová, kostrč.

Hrudní dutina je tělní dutina, ve které jsou uloženy zejména plíce a srdce; dále skrze ni procházejí některé další důležité tělní struktury (např. jícen, velké krevní cévy apod.). Hrudní dutina je ze stran obklopena žebry a svaly stěny hrudníku, její dolní hranice je vymezena bránicí.

Hrudní kyfóza je označení pro normální zakřivení hrudní páteře směrem dozadu. Viz také kyfóza, hrudní páteř.

Kost hrudní (lat. sternum) je plochá kost o délce přibližně 15 cm, která se nachází v přední části hrudníku a svým tvarem trochu připomíná dýku. Hrudní kost se prostřednictvím chrupavek spojuje s žebry a tvoří přední část hrudního koše, čímž pomáhá chránit srdce, plíce a velké krevní cévy před zraněním. Viz také kostra, hrudní koš.

Hrudní koš (lat. cavea thoracis) je kostěná struktura typického tvaru, kterou tvoří hrudní obratle (vzadu), žebra (po obou stranách), kost hrudní a žeberní chrupavky (vpředu). Obrázek: Struktura hrudního koše – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také kostra, hrudník.

Hrudní nervy (nervi thoracici) jsou míšní nervy, které vycházejí z hrudní části míchy. Hrudní nervy jsou označovány jako T1 až T12, všechny jsou párové a jsou součástí periferního nervového systému. Viz také nervy, míšní nervy, periferní nervový systém.

Hrudník (lat. thorax) je oblast těla mezi krkem a břichem. V hrudní dutině se nacházejí důležité orgány dýchacího systému (zejména plíce) a kardiovaskulárního systému (zejména srdce), které jsou zásobeny mnoha krevními cévami a nervy. Odvozené přídavné jméno je hrudní (česky) nebo torakální (z latiny). Viz také bolest na hrudi, hrudní dutina, hrudní koš, pohrudnice.

Hrudní obratle (lat. vertebrae thoracicae) jsou středně velké obratle v lidské páteři. Hrudních obratlů je celkem dvanáct a jsou označovány (shora dolů) zkratkami Th1 až Th12. Viz také kostra, páteř, obratle, krční obratle, bederní obratle.

Rozštěp rtu, rozštěp patra nebo kombinovaný rozštěp rtu a patra jsou vrozené vývojové vady, kdy dítě nemá správně srostlý horní ret, patro nebo obojí. Ve střední Evropě se rozštěpy rtu a patra vyskytují u jednoho z 600 až 700 novorozenců, přičemž chlapci jsou postiženi o něco častěji než dívky.

Rozštěp páteře (lat. spina bifida) je vrozená vývojová vada, kdy dítě nemá správně srostlou páteř, a v důsledku toho mícha se svými obaly vystupuje ven z páteřního kanálu. Rozštěp páteře může být spojen s různými neurologickými poruchami. Rozštěp většinou postihuje oblast přechodu bederní a křížové oblasti.

Zobrazeno 1 až 10 z 19

Počet výsledků